Yüz Kumbarası Fotoğraf Sergisi / 12 Şubat - 19 Mart 2015 / Fransız Kültür Merkezi

Yüz Kumbarası... Varlıkları ile hayatımızı zenginleştirenyüzlerce “yüz”ün biriktiği dev bir kumbara! . 40 fotoğrafçı, 2011 yılından beri, ülkemizin en kapsamlı görsel belleğini oluşturmaküzere, toplumsal yaşamımızda iz bırakan 40’ar kişiyi fotoğrafladı ve 1.600 yüz,kumbarayı doldurdu.  Her gün karşılaştıklarımız, bazen eserlerini tanıyıp, bilip, yüzlerini hiçgörmediklerimiz… Bazen bizi güldürenler, bazen ağlatanlar, heyecanlandıranlar…Yeni tanıyıp hayran olduklarımız, eskilerden beri aşık olduklarımız... Perdearkasındakiler, her daim hayatın içindekiler… 40 farklı gözün objektifinden,ortak bir anlatım diliyle, Türkiye’nin en büyük fotoğraf albümünde bir arayageldiler. Artık kumbaranın açılma zamanı! Üstelik Yüz Kumbarası’nın açılmasınısabırsızlıkla bekleyenler arasında çocuklar da var, down sendromlu çocuklar.Projenin tüm geliri, kendini down sendromlu çocuklarımızın eğitimine ve hayatadaha sıkı sarılmalarına adayan Dost Yaşam Vakfı’na aktarılacak. Kumbara en çok,down sendromlu çocuklar için açılacak.

Muammer Yanmaz’ın projelendirdiği Yüz Kumbarası’nın fotoğraf sergisi, İstanbulFransız Kültür Merkezi’nde 13 Şubat – 19 Mart arasında ziyaretçilerinibekliyor! 

Yüz Kumbarası Projesi Fotoğrafçıları: Ahmet Kuyucuoğlu, Ayça Oğuş, Ayşegül Çetinel, Barış Çebin, Başak Duru, BurcuErgin, Cenk Kalava, Damla Öksüz, Deniz Özkan, Didem Öğütçü, Emre Mollaoğlu,Erhan Yüksel, Fatih Küçük, Filiz Dibi, Filiz Tülü, Gaye Yön, Gonca Soysal, GülendamYılmaz, Hazal Erkan, Işın Akpınar, İlknur Atalkın, İrem Sokullu, Lale Elmas,Leyla Durdoğan, Lolita Anjel, Maneki Neko, Merve Karahan, Mustafa Önder, MügeKekeç, Nilay Dikmen, Niyazi Uğur Genca, Nuray Ertürk, Okşan Fındık, ÖzlemÇulhagil Kır, Sevil Akışık, Şebnem Eldes, Teoman Cimit, Teri Erbeş, Umut Altun,Vladi Benbanaste.

Sergi mekan tasarım: Coşar Kulaksız

Yüz Kumbarası hayatımı değiştirdi. Fotoğrafı hayatımın merkezine nasıl katabilirim diye araştırırken Yüz kumbarası ile karşılaştım. Bu proje benim için tutku, mutluluk, vazgeçmeden bir şeyin peşinden gitmek, yardımlaşmak ,başarmak ve kendini tekrar tanımak demek. Sanat alanında kalbimde iz bırakanlardan ulaşabildiklerimi çektim. Harika anlar yaşadım, çok şey öğrendim. Muammer Yanmaz'a, tüm proje arkadaşlarıma ve projeye katılıp desteğini esirgemeyen tüm sanatçı dostlara teşekkürü borç bilirim. 

Bireysel ve başka güzel projelerde fotoğraf çekmeye devam ediyorum.

Haluk Bilginer

Timur Selçuk

Beyazıt Öztürk

Hülya Aksular

Fazıl Say

Tekin Akmansoy

Tan Sağtürk

Sait Sökmen

Copyright © All rights reserved.
Using Format